Úterý, 28 září, 2021
aktualne

Jak se zbavit šatních molů?

Redakční výběr

Jak mít krásně čistou vodu v bazénu? Pomůže bazénová plachta

Chcete si pořídit bazén? Dříve, než se rozhodnete pro jeho vzhled, hloubku a tvar, prozradíme vám, jak mít krásně...

Ne všechny tuky jsou škodlivé, tyto by neměly chybět na vašem talíři

Matematika hubnutí je velmi jednoduchá. Pokud se chcete zbavit nadváhy, tak musíte omezit příjem tuků na úplné minimum. No pozor,...

Ve skladech více zemí EU se hromadí vakcíny od AstraZeneca

Představitel francouzského ministerstva zdravotnictví vyzval k "společné rehabilitační kampani".Zemím Evropské unie se ve skladech hromadí vakcíny společnosti AstraZeneca, nevyužitá...

Objevili se vám ve skříni moly a řešíte, jak se jich účinně zbavit? Pro jejich odstranění mohou posloužit některé přírodní způsoby a babské rady. Dalším krokem je použití chemických prostředků. V boji se šatními moli je důležitá také prevence, kdy nevytvoříte vhodné podmínky, takže se v bytě ani neobjeví. V článku najdete několik doporučení, jak na moly v bytě pro skutečně účinný boj s těmito malými škůdci.

Preventivní opatření proti molům

V první řadě je dobré vytvořit takové podmínky, které se molům nebudou líbit. V praxi to znamená především časté větrání a preventivní praní i oblečení, které tak často nenosíte. Šatní molové si totiž libují v temných a vlhkých zákoutích, kde nejsou nijak rušení. Nejčastěji je tak najdete ve skříni, kam příliš často nechodíte a máte zde uskladněné například sezónní věci. Preventivní opatření v podobě větrání, neuklízení mokrého oblečení či občasného úklidu skříně tak rozhodně pomohou. Zhruba jednou za rok také oblečení zkontrolujte s skříň prohlédněte, jestli se zde moli neobjevili.

Přírodní způsoby, jak na moly v bytě

Pokud přeci jenom zjistíte, že se ve vaší domácnosti moli objevili, přichází na řadu způsoby jejich odpuzení a likvidace. Mezi oblíbené přírodní metody patří například umístění snítky sušené levandule či sušených květů v textilním sáčků do skříně. Svěží vůně moly odradí a zároveň příjemně provoní oblečení. Dále se molům nebude zamlouvat ani pepř v mleté nebo drcené podobě či mýdlo. Existují dokonce speciální mýdla, jejichž úkolem je pomoc při odpuzování šatních molů. Šatní moli obecně nesnáší také zimu, takže velmi pomůže, pokud skříň včetně oblečení necháte přejít mrazem.

Chemické metody, jak se zbavit šatních molů

Pokud žádná z předchozích metod nezabere, můžete sáhnout po chemii. Desinfekční prostředky jsou však většinou méně šetrné i k lidskému zdraví. Pokud se uchýlíte k takovému ošetření skříně včetně oblečení je důležité pořádné větrání a během aplikace ochrana dýchacích cest. Kromě desinfekce ve spreji se prodávají také nejrůznější nástrahy, jako jsou lapače s lepivým povrchem. Pokud máte domov silněji zamořený, bývá vhodné sáhnout po profesionální chemii či si rovnou objednat specializovanou firmu, která se o likvidaci molů postará. Po tomto zákroku je však nutné pro udržení výsledku aplikovat rady doporučení v části ohledně preventivních opatření.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Přehled nejkrásnějších zelených kamenů od nejsvětlejšího po nejtmavší

Symbol přírody a života v ní, zdraví a energie, peněz i síly – to vše symbolizuje zelená. Lidské oko...
- Reklama -magazin

Další články autora

- Advertisement -bydlení