Každý, kdo používá antivirový program, se může tu a tam podívat, kolik hrozeb za poslední období zpracovával neboli odvracel. Někdy na nás tato statistika vykoukne sama a mnohdy nás velmi překvapí. V každém případě je v dnešní době velmi důležité, abychom používali kvalitní antivirový program, který bude aktuální, nebude přežitkem a s případnými hrozbami nám skutečně pomůže.
Kde se vzal počítačový virus?
Ať chceme nebo ne, počítačový virus sestrojili lidé. Jde o škodlivý program, který se šíří, aniž byste o tom měli tušení do nejrůznějších spustitelných programů nebo dokumentů ve vašem počítači. Jeho úkolem je najít zranitelné systémy, ovládnout zařízení a zcizit citlivé údaje, díky nimž přijde majitel viru k penězům nebo jiným výhodám. Hackeři vytváří viry, aby vás přelstili.
Šíření viru
Je poměrně časté, že se k nám vir dostane prostřednictvím e-mailu, jeho přílohy. Tu otevřeme kliknutím na odkaz, který však vede na infikovanou webovou stránku. Rozšíření viru do systému může spustit stáhnutí a spouštění zavirovaného souboru.
„Onemocnět“ virem může váš počítač i při připojení infikovaných vyměnitelných paměťových médií, např. USB disku. Proto bychom měli používat jen své média, nebo od těch, komu důvěřujeme, nikoli na veřejných místech, jako jsou internetové kavárny a podobně.
Slyšeli jste o posouzení zranitelnosti?
Zvláště firmy by se měly zamyslet nad možností využití ESET Vulnerability Assessment neboli posouzení zranitelnosti. Jde o systematický průzkum bezpečnostních slabin informačního systému. Ten vyhodnotí, jestli je systém náchylný k zranitelnostem, přidělí jim míru závažnosti a doporučí opatření pro nápravu dle priority zranitelnosti či navrhne jejich zmírnění, pokud je to nutné.
Řešte bezpečnost svého počítače. Může vám to ušetřit nemalé finanční ztráty.